Elementy składowe mleka

Wapń

Mleko jest optymalnym źródłem wapnia. Mleko lub produkty mleczne zawierają duże ilości cennego mineralnego wapnia, który dzięki laktozie może być szczególnie dobrze przyswajany. Wapń jest materiałem budulcowym kości i zębów. Sprawia, że są one jędrne i mocne, dlatego jest ważny dla mięśni, nerwów i krzepnięcia krwi. Niedobory wapnia prowadzą do osłabienia w budowaniu optymalnej struktury kości i dlatego są uważane za jedną z głównych przyczyn osteoporozy (zaniku kości).

Magnez

Magnez jest niezbędny do budowy kości i zębów, a także przesyłania bodźców w mięśniach i nerwach. Ponadto magnez jest idealną ochroną przed stresem: jako centralny menedżer energii tłumi działanie hormonów stresu.

Pół litra mleka pokrywa 
60% dziennego zapotrzebowania na wapń,
15-20% dziennego zapotrzebowania na magnez i
35-70% dziennego zapotrzebowania na potas

Jod i cynk

Jod i cynk są również minerałami, których zapotrzebowanie pokrywa mleko. Obie substancje są ważne dla tarczycy i pobudzają metabolizm. Ponadto, jod reguluje funkcje ośrodkowego układu nerwowego, a cynk jest niezbędny do gojenia się ran, sprawności umysłowej i obrony immunologicznej.

Pół litra mleka
pokrywa 8 - 9% dziennego zapotrzebowania na jod i
20 - 29% dziennego zapotrzebowania na cynk

Witaminy

Mleko jest również bardzo ważne dla zaopatrzenia organizmu w witaminy. Obejmuje to na przykład rozpuszczalną w tłuszczach witaminę A, która jest ważna dla odnowy komórek i wzroku, witaminę D, która wzmacnia przyswajanie wapnia, a także witaminy z grupy B, które są odpowiedzialne za metabolizm mięśni, odżywianie nerwów, tworzenie czerwonych krwinek i struktur białkowych. Ponieważ te witaminy prawie nie mogą być magazynowane w organizmie, należy je dostarczać codziennie.

W mleku zawarte są także: kwas pantotenowy odpowiedzialny za metabolizm tłuszczów i kwas foliowy odpowiedzialny za metabolizm białek i tworzenie kwasu nukleinowego.

Pół litra mleka pokrywa
16-20% dziennego zapotrzebowania na witaminę A
8% dziennego zapotrzebowania na witaminę D
15-20% dziennego zapotrzebowania na witaminę B1
60 - 75% dziennego zapotrzebowania na witaminę B2
17 - 21% dziennego zapotrzebowania na witaminę B6
67% dziennego zapotrzebowania na witaminę B12
30% dziennego zapotrzebowania na kwas pantotenowy
9% dziennego zapotrzebowania na kwas foliowy

Cukier mlekowy (laktoza)

Węglowodanowa laktoza, która składa się z glukozy (cukier winogronowy) i galaktozy (cukier śluzu), nadaje mleku słodkawy smak. Laktoza jest wchłaniana bardzo powoli w jelicie i dlatego jest długotrwałym energetyzatorem.

Cukier mleczny wzmacnia wchłanianie wapnia i przyspiesza wprowadzanie wapnia do kości. Ponadto ma pozytywny wpływ na obronę immunologiczną jelit i stymuluje trawienie. Jeśli odczuwasz niestrawność podczas spożywania mleka, przyczyną może być nietolerancja laktozy mlecznej (nietolerancja laktozy)

Pół litra mleka zawiera 23,5 g węglowodanów i pokrywa 8% dziennego zapotrzebowania.

Białko mleka

Białko mleka jest lekkostrawne, dostarcza wielu niezbędnych aminokwasów i ma wysoką wartość biologiczną - co oznacza, że może być bardzo dobrze wykorzystane przez organizm ludzki do budowy własnego białka.

Jako element budulcowy masy mięśniowej i ciała, a także enzymów, jako surowiec hormonów, jako środek transportu we krwi i tworzenie przeciwciał, białko mleka jest niezbędne dla organizmu. Szczególnie dzieci i młodzież powinny spożywać wysokiej jakości białka. Ze względu na predyspozycje genetyczne u niektórych osób może wystąpić alergia na składniki białek mleka.

Pół litra mleka zawiera 17 g białka i pokrywa 34% dziennego zapotrzebowania.

Tłuszcz mleczny

Tłuszcz mleczny jest szczególnie łatwy do strawienia i jest zdrowy, ponieważ ma stosunkowo wysoką zawartość krótko- i średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Już 10 do 20 minut po spożyciu tłuszcz mleczny można wykryć we krwi. Oprócz funkcji dostarczania energii tłuszcz mleczny jest nośnikiem różnych aromatów i rozpuszczalnych w tłuszczach witamin A, D, E i K. Mleko i produkty mleczne są zwykle dostępne z różną zawartością tłuszczu. Istnieją trzy rodzaje etykiet:

  • „Mleko pełne” o zawartości co najmniej 3,5% tłuszczu,
  • mleko „częściowo odtłuszczone” lub „niskotłuszczowe” zawierające od 1,5% do 1,8% tłuszczu,
  • „mleko odtłuszczone” o maksymalnej zawartości 0,5% tłuszczu.

W zależności od zawartości tłuszczu pół litra mleka zawiera 1,5 - 17,5 g tłuszczu i pokrywa 2 - 25% dziennego zapotrzebowania